Spletno mesto uporablja piškotke za zagotavljanje boljše uporabniške izkušje, spremljanje statistike obiska in prikazovanje oglasov. Z nadaljevanjem obiska spletnega mesta ali s klikom na gumb "Se strinjam" se strinjate z uporabo piškotkov. Se strinjam Več o tem ...
 
 

Zdravniški forum > Zobozdravstvo
vprašanje: Zobna plomba
avtor: Boštjan datum: 20.03.2005 21:45
Pred letom in pol se mi je odlomila šestka in zobozdravnik mi je vstavil črno plombo. Mislim, da je to amalgam ali nekaj podobnega. V glavnem od takrat naprej imam težave z zobmi. Namreč dlesni mi krvavijo skoraj vsakič ko si jih umivam, in zelo slab zadah imam. Zelo hitro mi tudi zobje porumenijo, namreč, če jih 8 ur ne operem. Problem imam tudi s svojo punco, namreč ko se poljubljam z njo, me bolijo zobje.
Po predlogu homeopata, da bi zamenjal plobmo za keramično, se želim še prej malo posvetovati. Pa zanima me še to, kaj se zgodi, če je zdravilo predolgo v zobu med zdravljenjem.
Najlepša hvala za odgovor in lep pozdrav.
 
odgovor: Zobna plomba
avtor: mag. Nenad Mehle, dr.stom. datum: 23.03.2005 00:38
Spopštovani!
Menim, da amalgamska zalivka ni vzrok za Vaše težave z dlesnijo. Brez pregleda ne morem odgovoriti na vprašanje o vzroku vnetja. Dajavnikov kateri vplivajo na stanje dlesni je veliko (lokalni- bakterije, plak, slabe plombe, zobni kamen, sprememba oblike dlesni, funkcijske motnje pri žvečenju, alkohol, cigaretni dim; splošni- pomanjkljiva prehrana z beljakovinami, kalcijem, vitamini A,B,C, nekatere splošne bolezni, diabetes, hormonske spremembe - puberteta,kolagene bolezni, nekatere krvne bolezni, leukemija, nekatera zdravila, dednost...). Zato Vam svetujem pregled pri Vašem osebnem zobozdravniku, kateri bo ugotovil za kaj gre, odstranil morebitne vzroke ter določil odgovarjajočo terapijo.
Vnetje dlesni je verjetno vzrok za zadah. V 80% je vzrok slabega zadaha nabiranje ostankov hrane, sline, bakterij na jeziku! V lekarnah in drogerijah se lahko kupi strgalo za jezik s katerim enostavno in učinkovito odstranimo omenjene obloge.
Zobi porumenijo zaradi načina in vrste prehrane (mehka hrana), morebitnih slabih razvad (kajenje), ali uživanja pijač katere vsebujejo barvila (kava, čaj,nekateri sadni sokovi).
Poljubljajte se bolj nježno!
Glede zamenjave amalgamske zalivke se posvetujte s svojim zobozdravnikom. Če del zoba katerega je potrebno nadomestiti z zalivko ni preveliki, menim, da bo možna zamenjava z belim materialom za zalivke.
V stomatologiji uporabljamo vrsto različnih zdrvil s katerimi zdravimo zob oz. zobno jedro. Kakšne so posledice predolgega ostanka zdravila v zobu, je odvistno o tem za katero zdravilo v konkretnem primeru gre. Nekatera zdravila so lako v zobu največ 24 ur, nekatera pa lahko ostanejo več let. Če je zdravilo predolgo v zobu, njegova učinkovitost slabi, lahko se razvijejo neželjene in zdravju škodljive kemične reakcije. Pri zdravljenju zob je nujno upoštevati navodila zdravnika in redno hoditi na zdravljenje.
Lep pozdrav, mag. Nenad Mehle, dr.dent.med.
domov pomoč
e-pošta forumi
Isci

 
Vsa vsebina teh spletnih strani je izključno informativnega značaja. O svojih zdravstvenih težavah se posvetujte s svojim osebnim zdravnikom ali specialistom.
Vsebino je prepovedano kopirati brez dovoljenja
avtorjev. [0.013s] Ads