Spletno mesto uporablja piškotke za zagotavljanje boljše uporabniške izkušje, spremljanje statistike obiska in prikazovanje oglasov. Z nadaljevanjem obiska spletnega mesta ali s klikom na gumb "Se strinjam" se strinjate z uporabo piškotkov. Se strinjam Več o tem ...
 
 

Zdravniški forum > Splošna in družinska medicina
vprašanje: cerebralna paraliza
avtor: Maja datum: 08.08.2001 11:29
4 letni otrok ima cerebralno paralizo.Ali ima mati,ki je polno zaposlena, pravico do krajšega delovnega časa, dodatka za nego in varstvo (potrebuje jo 24 ur dnevno) in podobno? Kje in kako se to uveljavlja?Hvala in lep pozdrav
 
odgovor: cerebralna paraliza
avtor: Franci Beigot, dr. med. datum: 15.08.2001 13:50
Spoštovana Maja,
zakaj bi se sami prebijali skozi labirint postopkov in predpisov, ki urejajo relacijo družbe do invalidnih oseb in njihovih staršev, ko pa so to pot pred vami prehodili že mnogi. V povprečju se namreč v Sloveniji vsak teden rodi najmanj en otrok s podobnimi poškodbami. In prav v ta namen, za izmenjavo izkušenj, nasvetov in v podporo, so ustanovljena društva, ki združujejo ljudi s podobnimi težavami. Prav društva za cerebralno paralizo so v Sloveniji zelo razvejana in dejavna. Našli jih boste v vsakem večjem mestu. Društva so združena v Zvezo društev za cerebralno paralizo Slovenije, ki je lepo predstavljena tudi na spletu: www.zveza-soncek.si. Tam boste izvedeli veliko o tem, kar vas morda še zanima. Lahko jih tudi povprašate za nasvet in pot. Najbolje je vzpostaviti stik z lokalnim društvom. Če želite, nam lahko zaupate s katerega konca Slovenije ste, pa vam mi posredujemo kontaktno osebo in naslov.
Država je namenila otrokom s cerebralno paralizo in njihovim staršem kar nekaj ugodnosti in olajšav. Eden od njih je, denimo, dodatek za nego otroka. Dodatek za nego otroka je denarni dodatek za nego, ki se izplačuje enemu od staršev hudo bolnega otroka ali otroka s telesno prizadetostjo in je namenjen kritju povečanih stroškov, ki jih ima družina zaradi nege in varstva hudo bolnega otroka ali otroka z motnjami v telesnem ali duševnem razvoju. Višina dodatka za nego otroka znaša 30% zajamčene plače.Če je otrok v dnevnem institucionalnem varstvu, v katerem ima brezplačno oskrbo, znaša višina dodatka za nego otroka 20% zajamčene plače. Zahtevek vložite na centru za socialno delo na svojem območju. K zahtevku boste morali priložiti vse izvide in mnenja o bolezni ter podatke o otrokovem izbranem zdravniku. Center za socialno delo nato posreduje dokumentacijo in zahtevek za izdajo mnenja izvedenski komisiji.
Za otroka z motnjami v telesnem in duševnem razvoju se pravica do otroškega dodatka podaljša do dopolnjenega 18. leta starosti
Pravico do dodatka za pomoč in postrežbo imajo uživalci starostne, invalidske, vdovske ali družinske pokojnine s stalnim prebivališčem v Republiki Sloveniji, ki jim je za osnovne življenjske potrebe neogibna stalna pomoč in postrežba drugega.
Invalidnim osebam se v zavarovalno dobo šteje tudi čas poklicne rehabilitacije. Ob tem se jim prišteva doba za pridobitev in odmero pravic na podlagi osebnih okoliščin; prišteje se ena četrtina dobe dejanskega zavarovanja.
Tudi staršem se kot polni delovni čas šteje čas, ki ga prebijejo v obveznem zavarovanju s krajšim delovnim časom od polnega (recimo štiri ure) zaradi nege svojega otroka starega do treh let, v skladu s predpisi, ki urejajo pravice v zvezi s starševstvom.
Izbrani zdravnik je v primeru težje duševno ali telesno prizadetega otroka pristojen za ugotavljanje začasne zadržanosti od dela (bolniški stalež) prvih 15 delovnih dni (sicer samo 7 dni). In še bi se našlo.
Prava naslova za pravno-denarne zadeve sta torej Center za socialno delo in območna enota Zavoda na invalidsko in pokojninsko zavarovanje. Za izmenjavo izkušenj o življenju z otrokom s cerebralno paralizo in za olajšanje duše je pravo mesto društvo za cerebralno paralizo. Tam boste našli vrsto še dodatnih ugodnosti za otroka (zdraviliško obnovitveno rehabilitacijo, kolonije za otroke,….)
Najpomembnejše pa naj vam bo, da otroka redno vodite na kontrolne pregledu k izbranemu pediatru. Običajno je to v enotah za pedopsihiatrijo, kjer bodo otroku, v skladu s trenutnim védenjem, omogočili čim bolj optimalni razvoj.
Lep pozdrav vam in otroku !
Franci Beigot, dr. med.
domov pomoč
e-pošta forumi
Isci

 
Vsa vsebina teh spletnih strani je izključno informativnega značaja. O svojih zdravstvenih težavah se posvetujte s svojim osebnim zdravnikom ali specialistom.
Vsebino je prepovedano kopirati brez dovoljenja
avtorjev. [0.016s] Ads