Spletno mesto uporablja piškotke za zagotavljanje boljše uporabniške izkušje, spremljanje statistike obiska in prikazovanje oglasov. Z nadaljevanjem obiska spletnega mesta ali s klikom na gumb "Se strinjam" se strinjate z uporabo piškotkov. Se strinjam Več o tem ...
 
 

Zdravniški forum > Interna medicina
vprašanje: rak
avtor: mare datum: 27.09.2001 15:31
Zanima me kako nastane oziroma, kaj povzroča kostnega raka. Za čim obširnejši odgovor se vam najlepše zahvaljujem.
 
odgovor: rak
avtor: Andreja Cokan, dr. med. datum: 03.11.2001 22:53
Spoštovani!
Kostni tumorji so lahko maligni (kostni rak) ali benigni (niso rakasti).
Kostni rak ali maligna rašča v kosti se lahko začne v kosti sami in ga imenujemo primarni kostni rak, pogosteje pa se razvije iz rakavih celic, ki so se razširile iz drugega raka nekje v telesu (sekundarni kostni rak). Rakava tvorba uniči tkivo kosti in povzroča bolečine, včasih tudi otekline. Kost tako oslabi, da se že pri namanjšem udarcu zlahka zlomi. Rak, ki prizadene hrbtenico, lahko povzroči stisnjenje ali združenje vretenc, zaradi česar se poškoduje hrbtni mozeg, kar povzroči oslabelost ali ohromelost enega ali več udov.
Vse oblike primarnega kostnega raka so zelo redke. Najpogostejši med njimi je osteosarkom, ki ponavadi prizadene kosti nog pri otrocih in maldih odraslih. Bolezenski znaki pri osteosarkomu so bolečina, občutljivost in oteklina, po navadi tik nad ali tik pod kolenom. Diagnozo potrdijo rentgenski posnetki, slikanje kosti in biopsija. Med druge vrste primernega kostnega raka sodita še hondrosarkom (nastane v hrustancu) in fibrosarkom (nastane iz fibroznega tkiva). Kostni rak se lahko začne v kostnem mozgu (Ewingov sarkom, multipli mielom). Zdravljenje je odvisno od tega , do kolikšne mere se je rak že razširil. Če je omejen izključno na kost, utegne biti priporočljiva amputacija. Za preprečevanje širjenja raka pomagata tudi radioterapija, kemoterapija ali oboje. Sekundarni ali metastazni kostni rak je bolj pogost kot primarni. Ponavadi se pojavi v starejših letih. Raki, ki se radi razširijo na kost so: rak na prsih, pljučih, prostati, ščitnici in ledvicah. Zasevki v kosteh se najpogosteje pojavijo na hrbtenici, v medenici, rebrih in lobanji. Pri sekundarnem kostnem raku je glavni bolezenski znak bolečina, ki je pogosto hujša ponoči. Prizadete kosti so nenormalno krhke in se zlomijo tudi brez predhodne poškodbe. Tak zlom kosti je lahko prvi znak, da ima bolnik raka. Če ni znano od kod rak prvotno izvira, so potrebne dodatne preiskave.
Lep pozdrav,
Andreja Cokan, dr.med.
domov pomoč
e-pošta forumi
Isci

 
Vsa vsebina teh spletnih strani je izključno informativnega značaja. O svojih zdravstvenih težavah se posvetujte s svojim osebnim zdravnikom ali specialistom.
Vsebino je prepovedano kopirati brez dovoljenja
avtorjev. [0.017s] Ads